Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlamsız İcra Takibine İtiraz
#1
İlamsız İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır?


İlamsız icra takibine itiraz bir dilekçeyle yazılı olarak yapılabileceği gibi sözlü olarak da yapılabilir ve tutanağa bağlanabilir. Dilekçede kullanılması gereken belirli kalıplar bulunmamaktadır. Borçlunun itirazı olduğunu beyan etmesi yahut borcunun tamamını veya bir kısmını inkar etmesi ilamsız icra takibine itiraz niteliğindedir. Zira borçlunun ifadesinden ilamsız icra takibine itiraz iradesinin anlaşılıyor olması aranmıştır. İtiraz dilekçesi şekle tabi değildir. Borçlunun imzasını taşımayan itiraz dilekçelerinde yapılan itiraz doktrindeki bir görüş uyarınca geçerlidir. Yargıtay da imzalanmamış itiraz dilekçesinin geçerli olduğunu ancak bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini bazı dönem kararlarında belirtmiştir. Alacaklı [Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.] altındaki imzanın borçluya ait olmadığını iddia edemez. İtiraz dilekçesinin icra memuruna havale ettirilip icra tutanağına yazdırılmış olması gerekir. Aksi halde alacaklının itirazı üzerine borçlunun ilamsız icra takibine itiraz dilekçesi kabul edilmez. Çünkü ödeme emrine itiraz tarihi bu dilekçenin icra tutanağına geçirildiği tarihtir. İtiraz sözlü olarak yapılırsa, bu beyan icra memurunca zapta geçirilir ve altı borçlu veya vekili ve icra memuru tarafından imzalanır. İlamsız icra takibine itirazın yapıldığı tarih, ilamsız icra takibine itirazın doğrudan yapıldığı tarih veya muhabere ile gönderiliyorsa muhabere için sunulduğu tarihtir.
İlamsız icra takibine itirazın geçerliliği için borçlunun itiraz sebeplerini itiraz dilekçesinde belirtmesinde zorunluluk bulunmaz. Borçlu yetki itirazında da bulunabilir. Birden fazla icra dairesinin yetkili olduğunu bildirebilir. Borçlu imzaya itiraz etmek istiyorsa, imzanın kendisine ait olmadığını ayrıca ve açıkça bildirmek zorundadır. Ayrıca ve açıkça yapılmayan imza itirazı geçersiz olur ve bu durumda borçlu sadece borca itiraz etmiş sayılır. Yüksek mahkeme; ‘Böyle bir borcumuz yoktur, aksine alacaklıyız. Müvekkilim senet imzalamamıştır. İmza kendisine ait değildir.’, ‘senetteki imzaların şirketi temsil edenlere ait olmadığının, imzaların sahte olarak atıldığının’ ileri sürülmesini imza inkarı olarak kabul etmiştir. Ödeme emrinin tebliğinden önce sadece borca itiraz eden borçlu ödeme emrinin tebliğinden sonra imzaya da itiraz edebilir.
[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]nde ödeme emrine itiraz edecek kimse ödeme emri kendisine tebliğ edilen(borcun muhatabı) kimsedir. Yargıtay içtihatlarınca takip talebinden sonra fakat ödeme emrinin tebliğinden önce yapılan itiraz, kendisine sonradan ödeme emrinin tebliğ edilmesi suretiyle geçerlidir. İtirazın gerçekleştirilebilmesi için kendisine ödeme emri gönderilen kişinin tam ehliyetli olması gerekir. Sınırlı ehliyetsizlerde ise küçüğün borcu için düzenlenen ödeme emri küçüğe tebliğ edildiyse ödeme emrinin bu şekilde yasa hükümlerine aykırılığına kanunu temsilci şikayette bulunabilir. Ödeme emri küçüğün kanuni temsilcisine tebliğ edildiyse küçük tarafından geçerli olarak itiraz edilemez. Ancak küçüğün itirazına yasal temsilcinin onay vermesi halinde bu itiraz geçerlidir. Kısıtlılar da haklarında yapılan takibe itiraz edemezler, bu kişiler adına vasilerinin ilamsız icra takibine itiraz etmesi gerekir.
Ara
Cevapla
#2
New devise
[Linkleri yalnızca üyeler görüntüleyebilir. Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın.]
rokey moscow inequality ar thierry
Cevapla


Anahtar Kelimeler

İlamsız İcra Takibine İtiraz, İlamsız İcra Takibine İtiraz indir, İlamsız İcra Takibine İtiraz Videosu, İlamsız İcra Takibine İtiraz online izle, İlamsız İcra Takibine İtiraz Bedava indir, İlamsız İcra Takibine İtiraz Yükle, İlamsız İcra Takibine İtiraz Hakkında, İlamsız İcra Takibine İtiraz nedir, İlamsız İcra Takibine İtiraz Free indir, İlamsız İcra Takibine İtiraz oyunu, İlamsız İcra Takibine İtiraz download


Anahtar Kelimeler

İlamsız İcra Takibine İtiraz, İlamsız İcra Takibine İtiraz indir, İlamsız İcra Takibine İtiraz Videosu, İlamsız İcra Takibine İtiraz online izle, İlamsız İcra Takibine İtiraz Bedava indir, İlamsız İcra Takibine İtiraz Yükle, İlamsız İcra Takibine İtiraz Hakkında, İlamsız İcra Takibine İtiraz nedir, İlamsız İcra Takibine İtiraz Free indir, İlamsız İcra Takibine İtiraz oyunu, İlamsız İcra Takibine İtiraz download


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlamsız İcra Takibine İtiraz Süresi katipxyz 2 297 13-07-2017, Saat: 17:49
Son Yorum: cathrynas18
  İcra Takibine İtiraz Dilekçesi , itiraz , Borca İtiraz katipxyz 0 311 29-12-2016, Saat: 13:36
Son Yorum: katipxyz
  İlamlı İcra Takibi Nasıl Başlatılır? katipxyz 0 204 15-10-2016, Saat: 13:00
Son Yorum: katipxyz
  İlamsız İcra Takibine İtiraz Usulü katipxyz 0 171 15-10-2016, Saat: 12:57
Son Yorum: katipxyz
  İlamsız İcra Takibinde İtiraz Nereye Yapılır? katipxyz 0 172 15-10-2016, Saat: 12:56
Son Yorum: katipxyz

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi